Jak poczuć się głęboko zrozumianym?
…Być może jednym z najcenniejszych i najpotężniejszych darów, jakie możemy dać drugiej osobie i sobie samym jest prawdziwe wysłuchanie, słuchanie z cichą, w pełni obecną uwagą, całym naszym jestestwem. Brzmi to prosto, ale jeśli jesteśmy uczciwi wobec siebie, nieczęsto słuchamy w taki sposób.
Słuchanie by zrozumieć ma ogromną moc. Kiedy czujemy, że ktoś tak właśnie nas słucha, dzieje się coś wspaniałego. Rozwijamy się, pomysły ożywają i rosną … odkrywamy kim jesteśmy. Niektórzy mówią o tej sile jako o tryskającej w nas twórczej fontannie; inni nazywają to wewnętrznym duchem, inteligencją, prawdziwym ja. Bez względu na to, jak to nazwiemy wiemy, że to kurczy się, gdy czujemy się niewysłuchani, i rozkwita, gdy mamy poczucie bycia głęboko zrozumianą, zrozumianym.
Focusing polega na uważnym słuchaniu własnego ciała, naszego wewnętrznego głosu.
Zakłada, że nasze ciało ma swoją własną, wewnętrzną mądrość, “wie więcej” niż nasz umysł. Szybciej i skuteczniej pozwala się nam skontaktować z naszym wewnętrznym doświadczeniem, uczy nas zatrzymania się na moment, wsłuchania w siebie, dialogu, znalezienia świeżego języka, doświadczenia “shift” czyli zmiany, poczucia ulgi, nowego zrozumienia tego z czym się zmagamy.
Prowadzące:
Katarzyna Fiorita
jest psychoterapeutką, która od wielu lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Praktykę focusingu rozpoczęła w 2007 roku, w trakcie swoich poszukiwań metod terapeutycznych, które skutecznie służą pacjentom w ich procesie zdrowienia.
Focusing okazał się niesamowicie cennym odkryciem, był głęboko relacyjny, delikatny, łagodny, kreatywny, ale też bezpośredni i bardzo skuteczny. Zachwycił ją, dał jej poczucie “bycia w domu”. Co najważniejsze, można go było stosować nie tylko w terapii, ale też w rozwoju własnym oraz w każdej innej dziedzinie życia.
Od początku swojej przygody z Focusingiem, uczestniczyła w wielu konferencjach, szkoleniach i warsztatach z najlepszymi nauczycielami Focusingu z całego świata. Miała też okazje uczyć się bezpośrednio od Eugena Gendlina, filozofa, psychologa, który w latach 50tych pracował na Uniwersytecie w Chicago z Carlem Rogersem /twórcą nurtu psychoterapii skoncentrowanej na kliencie/, próbując znaleźć odpowiedź na to co powoduje, że pacjenci odnoszą sukces w terapii.
Na początku swoich badań Gendlin i jego współpracownicy odkryli, że poprawa w terapii ma bardzo niewiele wspólnego z orientacją terapeutyczną terapeuty, czy konkretnymi technikami lub rodzajem problemu, do którego się odnosi. Natomiast bardzo ważny element pozytywnej zmiany dotyczył tego, „jak” klienci wewnętrznie przetwarzali swoje doświadczenia, jak potrafili się wsłuchać w siebie.
Gendlin opisał i nazwał te bardzo konkretne sposoby doświadczania wewnętrznego, które ułatwiają pozytywne zmiany i rozwiązywanie problemów. Odkrył również, że umiejętności kierowania uwagi na ten wewnętrzny proces przetwarzania można się nauczyć. Przez wiele lat udoskonalał szczegółowe instrukcje potrzebne, aby móc uczyć ludzi kluczowych elementów tej naturalnej, skutecznej praktyki. Ponieważ ten proces pozwala lepiej skupić się na niejasnym, niesformułowanym jeszcze myślowo, ale wyraźnie odczuwanym przez ciało, wewnętrznym poczuciu problemu lub sytuacji, Gendlin nazwał go Focusingiem/skupieniem/.
Małgorzata Bochińska
nauczycielka focusingu z Gdyni.
Ukończyła studia artystyczne na wydziale architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego PWSSP w Gdańsku. Jej czas wchodzenia w dorosłe życie zawodowe zbiegł się z wielkimi zmianami ustrojowymi i społecznymi w Polsce; szukając swojego miejsca w tej nowej rzeczywistości założyła wspólnie z mężem firmę designersko – deweloperską i ponad 25 lat spędziła projektując i budując nowe, barwne, ładniejsze otoczenie i przestrzenie przyjazne do mieszkania.
…Kolorowo przewędrowałam ponad pół wieku próbując namalować swoje życie w bajkowej konwencji „i żyli długo i szczęśliwie” … zmiany przychodziły niepostrzeżenie, oświetlając kolejne zakręty tej podróży…zbierałam okruszki…towarzyszyło temu ciągłe poszukiwanie, ciekawość co znajdę za następnym rogiem…
Krótko mówiąc, powoli, małymi krokami moje oczy i serce otwierały się na zupełnie nowy, tajemniczy świat, w który, myślę, nie miałam odwagi uwierzyć, że może istnieć we mnie, o którym nie uczyłam się w domu ani w szkole, ale… gdzieś w głębi duszy zawsze wiedziałam, że istnieje, że jest tam coś ważnego do odkrycia, do znalezienia. Odkryłam zagubione przekonanie, że w każdym z nas istnieje źródło nieograniczonej wiedzy. Mądrości, która otwiera nam zdolność rozwiązywania problemów i osiągania osobistego spełnienia; mądrości, która dla większości z nas jest ograniczona, przysłonięta przez wątpliwości i nasze lęki.
Wierzę w uzdrawiającą moc prawdy; w to, że rozwijanie postawy miłości i akceptacji wobec samej, samego siebie daje nam ciągle nowe możliwości własnego rozwoju i oparcie w pogłębianiu relacji z innymi w poszanowaniu indywidualnych różnic.
Znajdując Focusing, czułam się tak, jakby ktoś podarował mi bilety na podróż dookoła świata – mogłam odkrywać nowy sposób bycia sobą… nie uciekać, nie zostawiać na boku, ale witać, słuchać, trzymać z miłością w ramionach wszystko…. wielki krok do większej samoakceptacji, i odpowiedzialności za siebie …w bezpiecznym, wspierającym środowisku… i tak tu jestem 🙂 szczęśliwa, że mogę się uczyć i dzielić się z innymi.
Dla kogo:
Warsztat rozwojowy przeznaczony dla wszystkich poszukujących zmiany. Ilość uczestników – max 20
Termin:
6,7 maj 2023
Miejsce i czas spotkania:
9.00 – 14.00
ul. Inżynierska 78
Gdynia Orłowo
Przytulna, otwarta przestrzeń z gadającą drewnianą podłogą, kuchnią, dobrą kawą i osobne miejsce z kanapą, gdzie można znaleźć chwilę tylko dla siebie.
Koszt:
350,00 zł
dla wolontariuszy, osób pomagających i wspierających uchodźców/ nie tylko z Urainy/ – wstęp wolny