Poznane sercem

Spotkanie z ulotnymi momentami wewnętrznego połączenia, podróży duchowej zapisanej w migawce aparatu Andrzeja Ziółkowskiego.

Zaproszenie, by pobyć z wielkim pytaniem o sens. Tym razem z kolorowymi, pełnymi emocji, przedziwnej gęstości światła i cienia obrazami z albumów “The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” i “Universal Wisdom. WieczystaMądrość”.

Kiedy 4 września 2023 roku na spotkaniu autorskim Andrzeja z okazji wystawy „Universal Wisdom” na Skwerze Kościuszki w Gdyni, padła z sali prośba, żeby się spotkać i porozmawiać o zdjęciach, od tamtego dnia bardzo chciałam zaprosić Andrzeja do wspólnego stołu. Trochę tak, jakby szefa kuchni posadzić z biesiadnikami, prosząc, by opowiedział o tym, co jego potrawy dla niego samego znaczą, dlaczego są mu ważne, by podzielił się „recepturą” ich powstawania i zdradził klucze do ich odczytywania. Z tym, że Andrzej już opowiedział wiele razy tę historię, a o samych obrazach niezręcznie mu mówić. Wtedy pomyślałam, że możemy odwrócić role.

Może my, odbiorcy popatrzymy nie razem, na jego zdjęcia i podzielimy się swoimi wrażeniami… i naszymi historiami wyłaniającymi się z tego wspólnego oglądania i odczuwania siebie i świata. Spróbujemy opowiedzieć o naszym widzeniu, o spojrzeniach z różnych punktów: fotograficznego, estetycznego, miejsca i czasu w życiu, w jakim się znajdujemy, czy wreszcie duchowego. Wszystko w atmosferze wzajemnego szacunku, z chwilą zatrzymania w ciszy, z wielką otwartością serc i głębokim, ucieleśnionym słuchaniem.

Wielkie poszukiwanie i wołanie o sens, które wyłoniło się w życiu Andrzeja z pustki po nagłej stracie, jest też zapewne naszym pytaniem. Coś nas tu przywiodło, coś do nas mówi z głębi naszego „ja”, poruszone, zaproszone, dotknięte jego opowieścią. Andrzej przez wiele lat zapisywał obrazy duchowych momentów „do wewnątrz” (the inward moments). Krok po kroku, ślad za śladem… to była długa podróż-pielgrzymka, duchowa wędrówka, wielkie pytanie, poznawanie sercem i dotykanie sensu w przedziwnych spotkaniach. Jedne przerodziły się w przyjaźnie trwające do dziś, inne trwały ułamek sekundy otwarcia migawki. Wszystkie utrwalone dla nas w fotografii na zawsze!
Jest to więc zaproszenie do spotkania z pielgrzymem po wielkich światach tradycji religijno-duchowych, ale też i ze sobą samym i ze sobą nawzajem: do odczuwania, do próby znalezienia odpowiedzi, jak to jest dla nas teraz pobyć z tymi obrazami ludzi w drodze, włączyć się w ich podróż ducha i odkryć, jak dalece jest ona i naszą podróżą. Z wielkim wzajemnym szacunkiem i ciekawością dla różnych spostrzeżeń, w bezpiecznej przestrzeni otwartości i świeżości odkrywania tego, jak każdy z nas jest inny, a w tej inności nikt nie jest obcy.

Prowadząca:

Małgorzata Bochińska 
certyfikowany nauczyciel i praktyk Focusingu https://focusing.com.pl/ 

 

Termin:

25 listopada 2023,
godz. 17.00 – 19.00

Miejsce i czas spotkania:

Wytwórnia Pomysłów Studniak
ul. Abrahama 25, Gdynia

Wstęp WOLNY

P.S. Jeśli pierwszy raz słyszysz o < Inward Moment>, a czujesz, że w zapisie podróży Andrzeja znajdziesz gdzieś okruchy swoich pytań o sens
zajrzyj tutaj: https://inwardmoment.com
Poznane sercem